ბრიტანეთის საბჭოს პროგრამის #დარჩისახლში ფარგლებში ვაწყობთ დიალოგების სერიას ბრიტანულ უნივერსიტეტებსა და სამხრეთ კავკასიის, დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნების, ისრაელის, ყაზახეთის, უზბეკეთის, თურქეთისა და უკრაინის წარმომადგენლებს შორის. ჩვენი მიზანია ერთმანეთს გავუზიაროთ როგორ პასუხობს უმაღლესი განათლების სექტორი კოვიდ-19-ის გამოწვევებს.
პირველი დიალოგი გაიმართა 7 მაისს, თბილისის დროით 17.00 საათზე. დიალოგებში მონაწილეობდნენ უმაღლესი განათლების სფეროს წარმომადგენლები.
მომხსენებლები:
- საიმონ გაი, ლანკასტერის უნივერსიტეტის ვიცეკანცლერი
- რაზია ისაევა, აზერბაიჯანის ხაზარის უნივერსიტეტის, განვითარების სფეროს დირექტორი.
- რომა შულიკი, უკრაინის ოსტროს აკადემია.
- დოქტორი ივანა კრაინკანიჩი, ლონდონის საუთ ბენკ უნივერსიტეტის ლექტორი
სესიის განმავლობაში მომხსენებლები თავიანთი უნივერსიტეტის გამოცდილება გაუზიარეს მონაწილეებს. მთავარი ყურადღება დაეთმო ტექნოლოგიის ეფექტურ გამოყენებას იმ გამოწვევების დასაძლევად, რომელთა წინაშეც დადგნენ სტუდენტები, პროფესორ მასწავლებლები და ზოგადად უნივერსიტეტები. ასევე მოიყვანეს კონკრეტული მაგალითები რა იყო ეფექტური ან ნაკლებ ეფექტური; განიხილავეს სამომავლო გეგმებიც ამ დისტანციური სწავლების მიმართულებით.

Thursday 07 May 2020
As part of our #StayHome with the British Council programme, we are organising a series of dialogues between universities in the UK and the countries in our region to share experience in our response to Covid-19 in the Higher Education sector.
On 7 May we launched this series with a live session where we explored how different universities coped with the current situation.
The speakers at the session were:
• Simon Guy, Pro-Vice-Chancellor Global, Lancaster University
• Raziya Isayeva, Director of Development, Khazar University, Azerbaijan
• Roman Shulyk, National University of Ostroh Academy, Ukraine
• Dr Ivana Kraincanic, senior lecturer at London South Bank University
During the session, the panellists shared their university's experience in using technology to respond to the current challenges faced by students, teachers, and university as a whole. They gave examples of what has and hasn't worked and discussed various ways of moving forward.