დიდი ბრიტანეთი/საქართველო 2019 სეზონი დასრულდა, მაგრამ კავშირები, ურთიერთობები და შთაბეჭდილებები, რომლებიც მან მოიტანა, დიდხანს გასტანს. ჩვენ ვესაუბრეთ ნინო წითლანაძეს, სეზონის ახალგაზრდული ბორდის წევრს მის მონაწილეობაზე პროგრამაში, და იმაზე, როგორ გამოიყენებს მიღებულ გამოცდილებას მის მომავალ საქმიანობაში.
გაიცანით ნინო, კრეატიული კომუნიკაციის სპეციალისტი ხელოვნების მენეჯმენტის დოქტორის ხარისხით და კომუნიკაციასა და შემოქმედებით ინდუსტრიაში მუშაობის 12 წლიანი გამოცდილებით. ნინომ პირველად ჩვენთან თანამშრომლობა დაიწყო 2015 წელს ევროკავშირი-აღმოსავლეთის პარტიორობის პროგრამის კულტურის ლიდერის სტატუსში. მოგვიანებით, როდესაც პროგრამის ვებსაიტის წარმომადგენლის პოზიციაზე, იგი წერდა სტატიებს და ინტერვიუებს საქართველოს შემოქმედებითი ინდუსტრიის მნიშვნელოვან წარმომადგენლებთან.
„რაც მე ყველაზე ძალიან მომწონს ბრიტანეთის საბჭოში, შესაძლებლობების შექმნაა. ეს უბრალოდ სლოგანი როდია, ეს მთელი ფილოსოფიაა, რომელიც ნამდვილად მოქმედებს, ხორციელდება! ბედნიერი ვარ, რომ მომეცა შესაძლებლობა ბრიტანეთის საბჭოს პროფესიონალებთან ერთად მემუშავა.”
ნინო იხსენებს, როგორ ჩაერთო ბრიტანულ სეზონში: „ინტერვიუს ვწერდი სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში ბრიტანეთის საბჭოს დირექტორთან, ზაზა ფურცელაძესთან. როცა მან პირველად ახსენა ბრიტანული სეზონის ახალგაზრდული ბორდი, მაშინვე ვიფიქრე, რაოდენ საინტერესო იქნებოდა ამ გუნდის წევრობა“.
„ვერც კი წარმოვიდგენდი, რამდენად ღირებული გამოცდილება იქნებოდა ეს ჩემთვის. მოგვიანებით, მე არა მხოლოდ ახალგაზრდული ბორდის წევრი გავხდი, არამედ დიდი ბრიტანეთი/საქართველო 2019 სეზონის პროგრამის მარკეტინგზეც ვმუშაობდი. ჩემს მოვალეობაში შედიოდა სოციალური მედიის მართვა, კომუნიკაცია, პრეს რელიზები, ვიდეოკონტენტზე მუშაობა. გამოგიტყდებით, რთული იყო. სამი თვის განმავლობაში 60 ღონისძიება ნიშნავდა დაძაბული მუშაობის მრავალ საათს, წნეხს და მუდმივად შეზღუდულ დროს. მაგრამ ამ ყველაფრის მიუხედავად, ეს შესანიშნავი იყო.
როგორც ხელოვნების სფეროს პროფესიონალი, ნინო დაინტერესდა ნესტას შემოქმედებითი მეწარმეობის პროგრამაში მონაწილეობით. ეს პროგრამა მას შესაძლებლობას მისცემს საკუთარი კარიერა წარმართოს, როგორც სამეწარმეო უნარების ტრენერმა. როგორც პიარის და კრეატიულობის მოქმედი ლექტორი და ტრენერი, ნინო დარწმუნებულია, რომ არაფორმალური განათლება საქართველოში შემოქმედებითი ინდუსტრიის განვითარებისთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პირობაა.
რას თვლის ნინო ბრიტანული სეზონის ყველაზე უმნიშვნელოვანეს შედეგად? მისი აზრით სწორედ ბრიტანული სეზონის დამსახურებაა, რომ ძალიან ბევრი ნიშანდობლივი ღონისძიება საქართველოში პირველად ჩატარდა. მაგალითად, დავით აღმაშენებლის უნიკალური მონეტა პირველად იქნა ჩამოტანილი ბრიტანეთის მუზეუმიდან საქართველოში, ჩვენ მოვაწყვეთ კულტურისა და შემოქმედებითი ინდუსტრიების ახალგაზრდული ფორუმი და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ინკლუზიური ხელოვნების ფორუმი, ასევე ლეგენდარული უეინ მაკგრეგორის სტუდიის წარმოდგენა ღია ცის ქვეშ ქართველ პროფესიონალ და მოყვარულ მოცეკვავეებთან ერთად.
„რასაც განსაკუთრებით ვაფასებ ბრიტანულ სეზონში, ეს ახალგაზრდული ბორდის წევრობაა. ჩვენ, ათი ახალგაზრდა პროფესიონალი სეზონის ელჩები ვიყავით და იმედია, წარმატებით გავართვით თავი. მინდა მადლობა გადავუხადო არაჩვეულებრივ ადამიანებს, რომლებიც მთელი ამ დროის განმავლობაში ჩემს გვერდით იყვნენ და ვიმედოვნებ, რომ ის უამრავი კავშირი, რომელიც დამყარდა დიდი ბრიტანეთი/საქართველოს სეზონის მიმდინარეობისას პირად თუ პროფესიულ დონეზე გაგრძელდება.”
ამჟამად ნინოს ახალი გამოწვევაა სოციალური მედია პლატფორმის შექმნა სახელწოდებით “შემოქმედებითი ინდუსტრიის გამოწვევები”. პლატფორმა აერთიანებს კულტურის სფეროში მოღვაწე 300-ზე მეტ მენეჯერს, ხელოვანს, სტარტაპერს, მედიის, მთავრობის და ბიზნესის წარმომადგენელს, რომლებიც შემოქმედებით ინდუსტრიას უკავშირდებიან. თუ გსურთ შეუერთდეთ ამ პლატფორმას, გადადით ბმულზე https://cutt.ly/JtTzcLU

UK/Georgia 2019 Season is over. But connections, partnerships and memories it created will stay long after. We’ve talked with Nino Tsitlanadze, the Season’s Youth Board member, about her participation in the programme and what it will mean for her future endeavours.
Meet Nino, a creative communications specialist with a PhD in Arts Management and 12 years’ experience in communications and creative industries. Nino first started collaborating with us in 2015 as the EU-Eastern Partnership Programme Associate. As part of the programme, she wrote articles and did interviews with main stakeholders of creative industries in Georgia.
‘What I really love about the British Council is that they create opportunities. It’s really not only a slogan but a philosophy, and it works! I’m happy to have had an opportunity to work with British Council’s professionals.’
Talking about how she became a part of the UK Season, Nino remembers: ‘I was having an interview with Zaza Purtseladze the British Council Director in South Caucasus and Georgia. When he mentioned the UK Season Youth Board for the first time, I thought how exciting it would be to join this team.’
‘I couldn’t even imagine the life-changing experience it would become. A few months later I became not only a Youth Board member but also UK/Georgia Season Marketing Intern responsible for social media, communications, press-releases, footage, etc. Let me be honest, it was hard. Over 60 events in three months translate to hours of rush work, pressure, and limited time. But, despite everything, it was great!’
Being an arts professional, Nino was also interested in becoming a Nesta Creative Enterprise Programme participant. This programme will give her the opportunity to build her career as an entrepreneurial skills trainer. She feels quite strongly about this as she believes that informal education is one of the keys for developing creative industries in Georgia.
What Nino considers as the most important impact of the UK Season is that it enabled a lot of events to happen for the first time. For example, King David the Builder’s unique coin first came to Georgia from the British Museum. For the first time, we organised the Culture and Creative Industries Youth Forum and Unlimited: Making the Right Moves inclusive arts forum. Legendary studio Wayne McGregor performed open-air with Georgian professional and non-professional dancers.
‘What I’ll treasure about the UK Season is participating in the Youth Board. We are ten successful young professionals who have served as ambassadors of the Season and I hope we succeed. I would like to thank the brilliant people who have been with me during this time, and I hope that all of the uncountable connections that have been made through the UK/Georgia Season, whether personal or professional, will continue.’
A new challenge for Nino is founding a social media platform called Creative Industries’ Challenges. It unites more than 300 culture managers, artists, start-ups, media, government and business sector representatives, connected to the creative industries. If you’d like to join them, follow the platform at https://cutt.ly/JtTzcLU