ამ კვირაში ჩვენი დისკუსიის თემა იყო "როგორ უნდა დაეხმარონ უნივერსიტეტები აკადემიურ პესონალს?"
ასეთმა მყისიერმა გადასვლამ ონლაინ სწავლებაზე ცხადად დაგვანახა გარკვეული "ჩავარდნა" პედაგოგების ზოგიერთ უნარებში. აქედან გამომდინარე, აკადემიური პერსონალის უწყვეტი პროფესიული განვითარება (Continuing Professional Development (CPD) უნივერსიტეტებისთვის უმნიშვნელოვანეს ორიენტირად უნდა დარჩეს, რამდენადაც, მხოლოდ ასე შეიძლება მათ დაძლიონ დღევანდელი გამოწვევები და მოემზადონ მომავლისთვის. შემოგვიერთდით სესიაზე, სადაც განვიხილავთ აკადემიური პერსონალის პროფესიონალური განვითარების ონლაინ შესაძლებლობებს, იმ მეთოდებს, ინსტრუმენტებსა და რესურსებს, რომლებიც დღევანდელ გარემოში დაეხმარება მათ დროის სწორ მართვაში, ასევე იმაშიც, რომ ჰქონდეთ პირადი დაცულობის და კეთილდღეობის შეგრძნება.
კოვიდ-19-მა უდიდესი ზეგავლენა იქონია უნივერსიტეტებზე მთელს მსოფლიოში. უმაღლეს სასწავლებლებს სწრაფად უნდა მოეხდინათ რეაგირება პანდემიის მიერ შექმნილ რეალობაზე. ამ სესიაზე ჩვენ შევკრიბეთ სფეროს ექსპერტები და მათ აკადემიური პერსონალის მხარდაჭერაზე ისაუბრეს.
მომხსნებლების შესახებ
პროფესორი ჰელენ ჰიგსონი, ბრიტანეთის იმპერიის ორდენის (OBE DL) მფლობელი - ასტონის უნივერსიტეტის პრორექტორი და ვიცე კანცრელი განათლების მიმართულებით. ჰელენი არის უფროსი აკადემიური ოფიცერი და სათავეში უდგას უნივერსიტეტის აკადემიური სტრატეგიის განხორციელებას. ის არის სტიპენდიანტი პროგრამისა "National Teaching Fellow" (NTF). მისი ამჟამინდელი კვლევა მოიცავს კულტურათაშორის ტრენინგებს, დასაქმებისთვის აუცილებელ კომპეტენციებს და მრავალფეროვნებას.
პროფესორი ტრეისი ლაითფუთი - იორკის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი PVC მიმართულებით. ტრეისი უზრუნველყოფს სწავლებაში ინოვაციის გამოყენების მიმართლების სტრატეგიულ დაგეგმვას, შემუშავებას და განხორციელებას, მათ შორის ალტერნატიულ განათლებას, ონლაინ სწავლებას, სტაჟირებას, მაგისტრატურას.
პროფესორი რიჩარდ ჯონ ლასთი- ნორვიჩის ხელოვნების უნივერსიტეტის ვიცეკანცლერი და აღმასრულებელი დირექტორი. ჯონი სწავლობდა სასექსის და ლიდსის უნივერსიტეტებში და მისი კარიერის 25 წელი სახელოვნებო უმაღლეს სასწავლებლებს უკავშირდება. ნორვიჩის ხელოვნების უნივერსიტეტის აღმასრულებელი დირექტორის თანამდებობაზე იგი 2009 წელს დაინიშნა, ამჟამად ის არის ბრიტანეთის ხელოვნებისა და დიზაინის ორგანიზაციების ასოციაციის (United Kingdom Arts and Design Institutions Association (ukadia)) თავმჯდომარე, ეს ორგანიზაცია არის ბრიტანეთის სახელოვნებო და თეატრალური კოლეჯების და უნივერსიტეტების გაერთიანება.
პროფესორი მაია როგავა - ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიური წერის ცენტრის დირექტორი. მაია არის ზოგადი ინგლისურის და ინგლისური სპეციალური მიზნებისთვის (English for General and Specific Purposes (ESP) კურსების სერტიფიცირებული პედაგოგი, ასევე საერთაშორისო კვალიფიკაციის მასწავლებელი და მენტორი. მას აქვს ინგლისურის სწავლების 30 წელზე მეტი გამოცდილება, მათ შორის კემბრიჯის გამოცდებისთვის მოსამზადებელ კურსებზე. შემუშავებული აქვს მრავალი ESP პროგრამა.
მოდერატორი საიმონ ეთერტონი - Future English პროგრამის რეგიონალური დირექტორი, ბრიტანეთის საბჭოში. იგი 30 წლის განმავლობაში ჩართული იყო მასწავლებელთა პროფესიულ განვითარებაში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ბრიტანეთში, უკრაინაში, ინდოეთში, ომანში, ევროპასა და ა. შ.

Wednesday 24 June 2020
The swift move to online teaching revealed skills gaps of the teachers. More so, than ever before Continuing Professional Development (CPD) for academic staff must remain a focus of universities since it will not only enable them to rise to the current challenge but also prepare them for the future. Join us in this session where we will explore guidance of online professional development of academic staff, tools and resources in the current climate to support them including time management and wellbeing
Covid-19 has had a significant impact on universities across the world.  Higher Education institutions had to respond to the pandemic very quickly. During this session, we brought together sector experts to discuss supporting academic staff.
Prof. Helen Higson OBE DL -  Provost and Deputy Vice-Chancellor (Education), Aston University. Helen is Chief Academic Officer and leading on the implementation and delivery of the University’s academic strategy. Helen is a National Teaching Fellow (NTF).  Her current research includes intercultural training, employability competencies and diversity.
Prof.Tracy Lightfoot - Associate PVC Teaching, Learning and Students, University of York. Tracy is providing strategic leadership for the planning, development and delivery of a portfolio of innovative new teaching initiatives including alternative credentials, online learning and apprenticeships, as well as oversight of the masters education.
Prof. Richard John Last - Vice-Chancellor & CEO, Norwich University of the Arts (NUA). John studied at the Universities of Sussex and Leeds and has had a career in specialist arts higher education for over 25 years. He has been CEO at NUA since 2009 and is the current Chair of the United Kingdom Arts and Design Institutions Association (ukadia), a group representing UK specialist colleges and universities of arts and drama.
Prof. Maia Rogava - Head of the Centre for Academic Writing, Ilia State University (Georgia). Maia is a certified teacher of English for General and Specific Purposes (ESP), as well as an internationally qualified teacher trainer and mentor. She has been teaching English for more than 30 years, developing and delivering ESP programmes and teaching Cambridge examination classes.
Moderator Simon Etherton - Future English Programme Director, British Council in the Wider Europe region. He has been engaged in teacher education for over 30 years in contexts as diverse as the UK, Ukraine, India, Oman, Europe and the South Pacific.