ოთხშაბათი 08 July 2020 17:0018:00
ჩვენი დისკუსიის თემაა: "რამდენად შესაძლებელია აკადემიური თანამშრომლობის გაღრმავება ნაკლები ფიზიკური მობილობის პირობებში?"
უნივერსიტეტები თანდათან უფრო ძლიერდებიან ცოდნისა და გამოცდილების ურთიერთგაზიარებით მსგავს ინსტიტუციებთან როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე.
• ნაკლები ფიზიკური მობილობის პირობებში შევძლებთ თუ არა გავაგრძელოთ საერთაშორისო დონეზე აკადემიური თანამშრომლობის მხარდაჭერა?
• კოვიდ-19-ის გამო იქნება თუ არა ხელმისაწვდომი მონაცემთა მსოფლიო ბაზები მეცნიერებისა და მკვლევარების მეტი ჯგუფებისთვის?
შემოგვიერთდით და ერთად განვიხილოთ ის შესაძლო გზები, რომელთა საშუალებითაც უნივერსიტეტები, მეცნიერები და მკვლევარები მაინც შეძლებენ მჭიდრო თანამშრომლობას მაშინაც კი თუ მოგზაურობა შეიზღუდება. მომხსენებლები სესიის მიმდინარეობისას უპასუხებენ თქვენს კითხვებს.
პროფესორი ქეროლ მანდელი - უფროსი მრჩეველი მეცნიერების საკითხებში, Foreign and Commonwealth Office. ის არის ექსტრაგალაქტიკური ასტრონომიის დარგის პროფესორი, ბასის უნივერსიტეტის (University of Bath) ასტროფიზიკის კათედრის ხელმძღვანელი და ფიზიკის ინსტიტუტის სტიპენდიანტი, მსოფლიო დონის მეცნიერი,  ხშირად იწვევენ მომხსენებლად საერთაშორისო კონფერენციებზე.  პროფესორი მანდელი სტრატეგიული მნიშვნელობის მრჩეველთა არა ერთი კოლეგიის წევრია როგორც ბრიტანეთში, ისე საზღვარგარეთ. იგი მეცნიერების და მეცნიერებაში მრავალფეროვნების დიდი მხარდამჭერი და ქომაგია.
ტიმოთი ბრანდელი - კვლევისა და შეფასების მიმართულების დირექტორი, Ulster University. ტიმოთი ხელმძღვანელობს უნივერსიტეტის კვლევის სტრატეგიას, მმართველობასა და ადმინისტრირებას, ასევე უძღვება ცოდნის გადაცემისა და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის მიმართულებას. მას უჭირავს ულსტერის უნივერსიტეტის ჯილდოს მფლობელი საინვესტიციო კომპანიის "Innovation Ulster Ltd" აღმასრულებელი დირექტორის თანამდებობა.
ალია სემბაიევა - ასოციაციის დამაარსებელი და პრეზიდენტი, Kazakhstan PhD Association. ეს არის არასამთავრობო, მრავალპროფილიანი ორგანიზაცია და აერთიანებს ბრიტანეთის და ყაზახეთის ასზე მეტ ტიტულოვან მკვლევარს, რომელთა მიზანია ორი ქვეყნის მეცნიერთა მჭიდრო თანამშრომლობა.
პროფესორი ანდრეა ნოლანი - დირექტორი და ვიცეკანცლერი, Edinburgh Napier University. ანდრეა არის ედინბურგის სამეფო საზოგადოების და აგრომრეწველობის მეცნიერთა სამეფო საზოგადოებების წევრი, ასევე ვეტერინარიის პედაგოგთა და მკვლევართა საზოგადოების საპატიო წევრი. 2014 წელს იგი გახდა საპატიო ჯილდოს (Order of the British Empire (OBE)) მფლობელი უმაღლესი განათლების და ვეტერინარული მეცნიერებისადმი ერთგული საქმიანობისთვის.
მოდერატორი დენ შაჰი - კვლევის პოლიტიკის მიმართულების დირექტორი ბრიტანეთის საბჭოში. მისი საქმიანობა გულისხმობს კვლევის სტრატეგიული პროგრამის განხორციელდებასა და ამ პროგრამის მიერ ორგანიზაციის კულტურული ურთიერთობის ხედვისა და მისიის მხარდაჭერას, ხელოვნების, განათლების და ინგლისური ენის მიმართულებით.

Wednesday 08 July 2020
The topic of the discussion is ‘How can academic relationships flourish when there is less physical mobility?’
Universities grow stronger by enhancing knowledge exchange and collaboration with their counterparts domestically and internationally.
• In a world with less physical mobility, how can we continue to support international academic collaboration?
• Will the world's databases be open to more groups of scientists and researchers as a result of COVID-19?
Join us to explore the different ways universities, scientists, and researchers can still work closely together, even in times when travel is limited. The panel will answer your questions live during the session.
Prof. Carole Mundell - Chief Scientific Adviser (CSA), Foreign and Commonwealth Office. She is Professor of Extragalactic Astronomy, Head of Astrophysics at the University of Bath and a Fellow of the Institute of Physics. A world-leading scientist, she is a frequent guest speaker at international conferences. She sits on a number of strategic advisory panels for UK and international groups, is a committed communicator of science, and is an advocate for diversity in science.
Timothy Brundle - Director of Research & Impact, Ulster University. Timothy directs Ulster’s research strategy, governance and administration, and guides its commercial output through knowledge transfer and intellectual property commercialisation. He also holds the position of CEO of Innovation Ulster Ltd, Ulster University’s award-winning venturing and investment company.
Aliya Sembayeva - Founder and President of Kazakhstan PhD Association, a non-profit interdisciplinary organization of 100+ Kazakhstani PhD researchers in the UK, aiming to facilitate the interaction of scientists of the two countries.
Prof. Andrea Nolan - Principal & Vice-Chancellor, Edinburgh Napier University. Andrea is a Fellow of the Royal Society of Edinburgh; a Fellow of the Royal Agricultural Societies and an honorary life member of the Association for Veterinary Teachers & Research Workers.  She was awarded an honorary OBE in 2014 for services to Higher Education and Veterinary Science.
Moderator Dan Shah - Director of Research Policy and Insight, British Council. Dan leads the British Council’s Research and Policy Insight function to pursue a strategic programme of research underpinning and supporting the organisation’s cultural relations vision and mission, from Arts to Education and the English Language.
Once a week, every week, Higher Education professionals will be brought together to exchange knowledge and ideas on different topics. Come back and tune in to find out more, the series is free of charge.