ოთხშაბათი 24 ივნისი 2020 20:0021:30
კოვიდ-19 პანდემიასთან ბრძოლის საპასუხოდ ბრიტანეთის საბჭომ  PlayUK ფესტივალი ხელოვნებისა და ტექნოლოგიის ინტერაქციის ინოვაციურ ფესტივალად გარდაქმნა. უახლოეს თვეებში გთავაზობთ უფასო წვდომას ონლაინ კონტენტის არაჩვეულებრივ ნაკრებზე. PlayUK გადავიდა რა ფიზიკურიდან ონლაინ რეჟიმზე, მთავარი ყურადღება ეთმობა ბრიტანული კომპიუტერული თამაშების ინდუსტრიას.
PlayUK 2020 მოიცავს ხუთი ციფრული ღონისძიების სერიას ნებისმიერი მსურველისთვის, ვისაც ბრიტანული ხელოვნება  და კომპიუტერული თამაშების ინდუსტრიის პროფესიონალები აინტერესებს. მომდევნო ხუთი თვის განმავლობაში ყოველკვირეულად შემოგთავაზებთ ჩვენს მიერ შექმნილ ვიდეო კონტენტს, ასევე ყოველთვიურ ონლაინ სესიებს, რომლებშიც  მონაწილეობა შეუძლია ნებისმიერ მსურველს, ვისაც კომპიუტერული თამაშები და შემოქმედებითი ინდუსტრია აინტერესებს.
ჩვენი მომდევნო სესიის სახელწოდებაა: როგორ იქმნებოდა "დაკვირვება": კადრიდან კადრამდე. ამ სესიაზე პროდიუსერი და შემქმნელი ჯონ მაკკელანი გაგაცნობთ ბრიტანული ჯილდოს  (Best British Game BAFTA) მფლობელი კომპიუტერული თამაშის "დაკვირვება" რამდენიმე ძირითად კადრსა და სცენას. განიხილავს მათ წარმოშობას, კონცეფციას და შექმნას. თითოეული სცენა თამაშების შექმნის სრულიად განსხვავებულ ასპექტს გაგაცნობთ: წერის პროცესს, შესრულებას, ტექნიკურ დიზაინს, დამუშავებას და კითხვა-პასუხის დროს. ეს ონლაინ ღონისძიება საინტერესოა და სასარგებლო ყველასთვის, ვისაც მაღალი კლასის ინდი თამაშების შექმნა და ექსპერიმენტული დიზაინი აინტერესებს.
გაიცანით ჩვენი PLAYUK სპიკერი, ჯონ მაკკელანი
ჯონი არის გლასგოში არსებული თამაშების სტუდიის "No Code" დამაარსებელი და კრეატიული დირექტორი. 2015 წელს დაარსებული კომპანია თავდაპირველად გუნდის ორი წევრისგან შედგებოდა, მეორე ჯონის დიდი ხნის მეგობარი და "No Code"-ის თანადამაარსებელი ომარ ხანი იყო.  ამჟამად კი  14-კაციანი გუნდია, 3 თამაში შექმნეს, რამდენიმე ჯილდოც მიიღეს, მათ შორის ბრიტანული ჯილდო BAFTA, თამაშისთვის "დაკვირვება". მიიღეს რა ეს პრესტიჟული ჯილდო 2016 წელს, ჯონი და მისი გუნდი ყველაზე გაყიდვადი თანაშების შექმნას შეუდგა, მათ აქებდნენ სწორად გააზრებული სიტუაციისთვის, სცენარისა თუ შესრულებისთვის და ინოვაციური და ძალიან ამაღელვებელი სიუჟეტების გამო. 2020 წელს გუნდი კიდევ უფრო გაფართოვდა დაიწყო რა მზადება გრანდიოზული და ყველაზე შესანიშნავი პროექტისთვის.

Wednesday 24 June 2020 20:00 to 21:30
PlayUK 2020 is a series of live digital events and everyone is invited to learn about the UK scene and connect with professionals from the games industry. Over the course of the next five months, we will be producing weekly video content, as well as monthly live sessions, and anyone with an interest in the games industry and creative economy can tune in.
Our next live session is titled Making of Observation: Scene by Scene. In this session Writer/Director Jon McKellan dives into several key scenes of their Best British Game BAFTA Winning game 'Observation', discussing their origin, concepts and production. Each scene tackles a different aspect of building the game, from the writing process, performance, technical design, and polish, with time for Q&A. This session would be useful for anyone with an interest in 'high-polish' indie game production, and experimental narrative design.
MEET OUR PLAYUK SPEAKER, JON MCKELLAN
Jon is the founder and Creative Director of Glasgow based game studio "No Code". Formed in 2015 - after many years in AAA game development studios on such titles as Alien: Isolation and Red Dead Redemption 2 - No Code started as a 2-person team with lifetime friend and co-founder Omar Khan, and is now 14 strong, with 3 game releases, and several awards including a 'Best British Game' BAFTA Award for their latest title "Observation". Named as a BAFTA Breakthrough Brit in 2016, Jon has worked with his team to deliver critically acclaimed and best-selling narrative games, praised for their well-realised atmosphere, compelling writing and performances, and innovative and exciting gameplay. In 2020, the team is expanding further, and preparing for their biggest, most exciting project to date.