ოთხშაბათი 27 მაისი 2020
უკვე მრავალი კვირაა, რაც კოვიდ-19-მა ძირეულად შეცვალა სტუდენტების განათლების მოდელი მთელს მსოფლიოში და ელექტრონული სწავლების კუთხით ინოვაციებმა ყოველგვარ მოლოდინს გადააჭარბა. სწორედ ამიტომ ახალი პარტნიორული ურთიერთობები ჩამოყალიბდა, სადაც დაინტერესებული მხარეები სხვადასხვა პლატფორმების გაციფრულებას მიმარტავენ ონლაინ სწავლების ეფექტურად განსახორციელებლად.
1. დააჩქარებს თუ არა კოვიდ-19 მსოფლიოში უნივერსიტეტების მიერ ინოვაციური გზების გამონახვას და როგორ გამოიყენებენ ისინი ამ ინოვაციებს უფრო გრძელვადიან პერსპექტივაში?
2. ექნება თუ არა ამ პარტნიორობებს და საქმიანობის განხორციელების ახალ მოდელს ხანგრძლივი ეფექტი და როგორ უზრუნველვყოთ, რომ მათი გამოყენება სასარგებლო იყოს ამ სერვისების საბოლოო მომხმარებლებისთვის - სტუდენტებისთვის?
3. ამას გარდა, მაშინ როცა მსოფლიო მოსახლეობის 60% მეტს აქვს ონლაინ წვდომა, როგორ უნდა უზრუნველყონ განათლების სერვისის მომწოდებლებმა რომ ციფრული ზღვარი კიდევ უფრო არ გაღრმავდეს?
ჩვენ შევეცადეთ გვეპასუხა ყველა ამ კითხვისთვის. საუბარი იყო ინტერაქტიული.  შესაძლებელი იყო დისკუსიაში ჩართვა და მომხსენებლებისთვის კითხვების დასმა.
• მოდერატორი სემ გრანინგერი - ახალი პროდუქტების შემუშავების დეპარტამენტის უფროსი (ციფრული პროდუქტები), ბრიტანეთის საბჭო. სემი ხელმძღვანელობს ონლაინ სწავლა-სწავლების ახალი  პროდუქტების შექმნა-დანერგვას ბრიტანეთის საბჭოში.
• იან დანი - უფროსი აკადემიური ოფიცერი, Provost Coventry University Group. იანი უზრუნველყოფს სწავლების მაღალი ხარისხის შენარჩუნებას და მმართველ გუნდს ეხმარება კორპორატიული სტრატეგიის განხორციელებაში. აქ მოიაზრება განათლების და სტუდენტთა გამოცდილების, კვლევის,  მეწარმეობის და ინოვაციების  მიმართულებები. 2016 წელს იანს მიენიჭა გარდიანის ჯილდო უმაღლესი განათლების ნომინაციაში  “Inspiring Leader of the Year”.
• ჯასთინ ქუქი - კონტენტის და პარტნიორული თანამშრომლობის უფროსი ოფიცერი, FutureLearn. ჯასთინს შთამბეჭდავი გამოცდილება გააჩნია მედიის, მარკეტინგის და ტექნოლოგიების კუთხით და იგი შესულია საუკეთესო  ასეულში სახელწოდებით "Wired Top 100" ასევე ორგანიზაციამ "Econsultancy" დაასახელა  ბრიტანეთში რიგით მეორე ყველაზე გავლენიან კონსულტანტად ციფრულ ტექნოლოგიებში. იგი ასევე შესულია ბრიტანეთის ციფრული დიდების დარბაზში და სულ ახლახანს ბიზნეს ინსაიდერმა დაასახელა როგორც "ბრიტანეთში ტექნოლოგიების ყველაზე ძლიერი ინვესტორი"
• დმიტრო შერენგოვსკი - საერთაშორისო აკადემიური ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი, Ukrainian Catholic University. მისი მთავარი სამეცნიერო ინტერესების სფეროა: საერთაშორისო ურთიერთობების თანამედროვე თეორიები, საერთაშორისო კონფლიქტები, ადამიანის უფლებები საერთაშორისო პოლიტიკაში და უშიშროების საკითხები.

As part of our #StayHome with the British Council programme, we are organising a series of Higher Education dialogues, which will help you connect with colleagues from around the world and share your experience.
On 27 May 2020, we hosted a live session on ‘What are the future models for online learning?’
In a matter of weeks, Covid-19 has changed how students are educated around the world and surprising innovations in the world of e-learning are underway. Therefore new partnerships are being formed, bringing together diverse stakeholders to digitalise platforms to deliver online learning.
- Will Covid-19 act as a catalyst for global educational institutes to find innovative solutions and how will they do this for the long term?
- Will these partnerships and new delivery models become the long-term trends and how do we ensure that they will be beneficial to the end-user, the learner?
- In addition, with over 60% of the globe’s population online, how do education providers ensure the digital divide does not increase?
We tried to answer all these questions in our session. Now you can listen to the recording.
- Moderator Sam Graninger - New Product Development Lead (Online Products), British Council. Sam is responsible for managing the development and roll-out of online teaching, learning products and services for the British Council.
- Ian Dunn - Chief Academic Officer, Provost Coventry University Group. Ian takes responsibility for driving the highest standards of academic excellence and supporting the leadership of the Education & Student Experience, Research and Enterprise & Innovation pillars of the corporate strategy. In 2016, Ian was voted “Inspiring Leader of the Year” at the Guardian Higher Education Awards.
- Justin Cooke - Chief Content & Partnerships Officer, FutureLearn. Justin’s impressive portfolio of media, marketing and technology experience has seen him listed in the Wired Top 100, rated the UK's second most influential person in digital by Econsultancy. Inducted into the British Digital Hall of Fame and most recently, Business Insider ranked him as one of the “coolest tech investors in the UK".
- Dmytro Sherengovsky - Director of the International Academic Relations Department, Ukrainian Catholic University. His major scientific interests: modern theories of international relations, international conflicts, human rights in international politics and security studies.