2019 წელს საცეკვაო კომპანია Candoco, Lost Dog-თან თანამშრომლობით და ბრიტანეთის საბჭოს მხარდაჭერით წარმოგიდგენთ „არგონავტებს“, რომელიც არის ჩვენი ოთხწლიანი პროგრამის შემაჯამებელი წარმოდგენა. „არგონავტების“ მეშვეობით პროგრამა Unlimited წარმოგიდგენთ  ნაყოფიერ თანამშრომლობას სხვადასხვა ქვეყნის ათ პროფესიონალ და არაპროფესიონალ, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და ტიპიური განვითარების შემსრულებელს შორის. პროფესიონალური წარმოდგენა სულ რაღაც 20 დღეში, 2019 წლის ივნის-სექტემბერში გამართული სამი ვორკშოფის საფუძველზე, შეიქმნა.
„არგონავტები“ Lost Dog-ის სამხატვრო ხელმძღვანელმა ბენ დიუკმა  დადგა არტისტებთან უელი ო’ბრაიანთან, ჯემაიმა ჰოდლისთან და საცეკვაო კომპანიის Candoco პროდიუსერთან ელი დაგლას-ალანთან თანამშრომლობით. 20 წუთიანი სპექტაკლი ”მოგვითხრობს, თუ როგორ ვქმნით ჩვენს ინდივიდუალურ და კოლექტიურ თვითმყოფადობას ამბის თხრობის და ხელახლა გადმოცემის გზით. არგონავტები აერთიანებს მითიურ და მიწიერ ამბავს და გვიჩვენებს, რომ ეს ორი ერთმანეთთან უფრო  ახლოსაა, ვიდრე ჩვენ გვგონია” (ბენ დიუკი, სამხატვრო ხელმძღვანელი,
შეიხედეთ კულისებში და ნახეთ  ვიდეოები ჩვენს ქორეოგრაფების ბენ დიუკისა  და ტრენერ უელი ო'ბრაიანის მონაწილეობით. ასევე ჩვენს Flikr გვერდზე  განთავებულია შთამბეჭდავი ფოტოები კიევში ჩატარებული ვორკშოპებიდან.
„არგონავტების“ პრემიერა  25 სექტემბერს გაიმართება თბილისში, ჩვენი პროგრამის  ბრიტანეთი/საქართველო 2019: ახალი ჰორიზონტი ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნებაში ინკლუზიურობის პოპულარიზაციას. პროგრამა Unlimited შედგება ორი 30-წუთიანი სპექტაკლისგან, რომელსაც წარმოადგენს საცეკვაო კომპანია Candoco. თბილისში გამართული პრემიერის შემდეგ, არგონავტები საფესტივალო ტურნეს გააგრძელებენ და 28 სექტემბერს ბაქოში, აზერბაიჯანში გამართავენ  წარმოდგენას, 2 ოქტომბერს კი ერევანში, სომხეთში.
„არგონავტების“ პრემიერა  25 სექტემბერს გაიმართება თბილისში, ჩვენი პროგრამის  ბრიტანეთი/საქართველო 2019: ახალი ჰორიზონტი ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ხელოვნებაში ინკლუზიურობის პოპულარიზაციას. პროგრამა Unlimited შედგება ორი 30-წუთიანი სპექტაკლისგან, რომელსაც წარმოადგენს საცეკვაო კომპანია Candoco. თბილისში გამართული არგონავტები არის  იასონისა და მედეას  ისტორია, ფრაგმენტულად, მოგვითხრობს რა ამბავს, რომელიც.გადმოცემულია სიტყვების, მუსიკის და მოძრაობის საშუალებით. სპექტაკლში ნაჩვენებია როგორ ვქმნით ჩვენს ინდივიდუალურ და კოლექტიურ თვითმყოფადობას. როგორც არგონავტებმა შეაკეთეს თავიანთი ცნობილი ნავი ახალი მერქნის ნაწილებით, ჩვენც ისე ჩავანაცვლეთ ამ ცნობილი ისტორიის ნაწილები საკუთარი ისტორიებით, მაგრამ არგო ისევ იგივე ნავად დარჩა. მითიური და მიწიერი ზოგჯერ ძალიან განსხვავებული ჩანს, მაგრამ იგივე უცნაური ქსოვილისგან  შედგება, რომელიც ჩვენ ემოციურ ცხოვრებას ქმნის.
იდეა და დადგმა: ბენ დიუკი, ჯემაიმა ჰოდლისთან, უელლი ო’ბრაიანთად და The Argonauts Company-სთან თანამშრომლობით.
პროდიუსირებასაცეკვაო კომპანია Candoco და Lost Dog.
განათებაჯეკი შემეში.
კოსტუმების დიზაინი: ანა იპატიევა
ხანგრძლივობა: 15-20 წუთი
The Argonauts Company - შემსრულებლები: მარია ბაკალო, მანუკ საღათელიანი, ანდრი შჩერბაცკი, ნიგარ იბრაჰიმბეილი, მჰერ ზალინიანი, ვიქტორია “Vikki” კლიუშინა, ვუსალა ბაბაევა, იაკობ გოგოტიშვილი, ნატალი გარკავა, ანასტასია მნაცაკანოვა.
დამკვეთი: ბრიტანეთის საბჭო
დაშვება: ნებისმიერი ასაკის მაყურებლისთვის
გაიგეთ მეტი შემსრულებელების შესახებ, და ნახეთ მათი რეპეტიციების ფოტოები.
ანასტასია მნაცაკანოვა | საქართველო
ანასტასია პროფესიონალი მოცეკვავეა, ერთი წლის განმავლობაში ცეკვავდა თბილისის ინკლუზიურ საცეკვაო კომპანიაში. მან ასევე მიიღო მონაწილეობა Candoco ვორქშოპში Dance Lab 1, რომელსაც უძღვებოდნენ ჯემაიმა ჰოდლი და ჯოელ ბრაუნი.
იაკობ გოგოტიშვილი | საქართველო
იაკობი პროფესიონალი მოცეკვავე და თბილისის ინკლუზიური საცეკვაო დასის  წევრია, მან მიიღო მონაწილეობა საქართველოში Candoco-ს მიერ ჩატარებულ ორ Dance Lab-ში. იაკობს მიენიჭა პრიზი საუკეთესო ცეკვის შესრულებისთვის ფილმში, რომლის კონკურსი ორგანიზებული იყო 2017 წელს პოლონეთის ცეკვის თეატრის მიერ.
მჰერ ზალინიანი | სომხეთი
მჰერმა დაამთავრა ვანაძორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი სოციალურ-კულტურული მენეჯმენტის ბაკალავრის ხარისხით, ახლა კი მუშაობს არასამთავრობო ორგანიზაცია Full Life ღონისძიებების გუნდთან ერთად. 2014 წელს მან მონაწილეობა მიიღო ინკლუზიური ცეკვის ტრენინგებში, რომელიც გაიმართა სომხეთში Candoco-ს და ბრიტანეთის საბჭოს ინიციატივით. მას შემდეგ ის შეუერთდა მცირე თეატრის მუდმივ დასს, ითამაშა ხუთ სპექტაკლში, რომლებიც წარმოდგენილი იყო დიდ ბრიტანეთში, საქართველოში, იტალიასა და ყაზახეთში.
მანუკ საღალეთიანი | სომხეთი
მანუკი არის ერევნის ინფორმატიკის სახელმწიფო კოლეჯის და #1 რეგიონალური კოლეჯის კურსდამთავრებული. იგი ასევე მუშაობდა მაირიგ ცენტრში და ასწავლიდა ხეზე მუშაობას. 2014 წელს მან მონაწილეობა მიიღო ინკლუზიური ცეკვის ტრენინგებში, რომელიც გაიმართა სომხეთში საცეკვაო კომპანიის Candoco და ბრიტანეთის საბჭოს ინიციატივით. მას შემდეგ ის შეუერთდა მცირე თეატრის მუდმივ დასს, ითამაშა ოთხ სპექტაკლში. ეს სპექტაკლები წარმოდგენილი იყო დიდ ბრიტანეთში, საქართველოში და ყაზახეთში. მანუკს უყვარს ცეკვა, ხეზე მუშაობა, ხეზე კვეთა და ჭადრაკი. მისი კრედოა: ”გჯეროდეს საკუთარი თავის და იმოძრავე წინ”.
ნიგარ იბრაჰიმბეილი | აზერბაიჯანი
ქორეოგრაფიული სკოლის 2010 წლის კურსდამთავრებული, ნიგარი არის Danceability Dance Studio-ს სამხატვრო ხელმძღვანელი და ქორეოგრაფიული პროდიუსერი, ასევე DamlaKids Dance Studio-ს სამხატვრო ხელმძღვანელი. პროფესიონალი ქორეოგრაფი, რომელიც წარადგინა ეროვნული ტანვარჯიშის არენამ, ვაჟთა მხატვრული ტანვარჯიშის სექცია. 2018 წელს  ნიგარი შეუერთდა Unlimited პროგრამას და აქტიურად უწყობს ხელს ინკლუზიური ცეკვის
ვუსალა ბაბაევა | აზერბაიჯანი
ვუსალა დიდი ხანია აქტიურადაა დაინტერესებული ცეკვით და ბაქოში რეგულარულად ესწრება ცეკვის გაკვეთილებს. იგი Unlimited პროგრამას 2018 წელსშეუერთდა, და ერთ-ერთია, ვინც  2018 წლის ნოემბერში გამართულ  საერთაშორისო თეატრალური კონფერენციის გახსნას უძღვებოდა. ვუსალა იმედოვნებს, რომ განახორციელებს ინკლუზიური ცეკვის პრაქტიკის პოპულარიზაციას, აქტიურად თანამშრომლობს რა DanceAbility–ს პროექტებში, როგორც შეზღუდული შესაძლებლობის ისე ტიპიური განვითარების მქონე შემსრულებლებთან.
ნატალი გარკავა | უკრაინა
2009 წელს უნივერსიტეტის დამთავრების შემდეგ ნატალი იურიდიულ სფეროში მუშაობდა. იგი მოგვიანებით ჩაერთო საზოგადოებრივ საქმიანობაში, დაკავებული იყო ინკლუზიური პროექტებით. 2017 წლიდან დღემდე მონაწილეობს რეგულარულ სამძლეოსნო ტურნირებში. 2018 წელს კი გახდა Unlimited ინკლუზიური ხელოვნების პროექტის მონაწილე. მისი კრედოა: წარმატება არ მოვა თქვენთან, თქვენ მიდით მასთან.
ანდრი შჩერბაცკი | უკრაინა
ანდრიმ უნივერსიტეტი დაამთავრა იურისტის ხარისხით და ამჟამად გადის ტრენინგს 3Dmax და Photoshop გრაფიკულ პროგრამებში. იგი მთელი ცხოვრება აქტიურად მიყვება სპორტს და მის გარეშე ცხოვრება ვერ წარმოუდგენია. ის აწყობს სპორტულ ღონისძიებებს - შეჯიბრებებს, ტურნირებს და სპორტულ ვარჯიშებს - ეტლით რაგბში, სპორტული თევზჭერასა და მაგიდის ჩოგბურთში. ის ასევე აწყობს საბანაკო მოგზაურობას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის. ანდრი მუშაობს ექსპედიტორად ეტლით მოსარგებლეთა სატრანსპორტო მომსახურებაში, რომელსაც უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი ორგანიზაცია Harmony. ანდრი ამბობს: ”მიყვარს მოგზაურობა და სიახლეების დაუფლება”.
ვიქტორია კლიუშინა (VIKKI) | უკრაინა
ყოფილ მოცურავეს, ვიკის უყვარს ფიტნესი და სპორტი. უნივერსიტეტში ეუფლებოდა მედიასა და კომუნიკაციებს, მაგრამ იმედოვნებს, რომ იპოვის გზას საკუთარი თავის თვითგამოხატვისთვის თეატრსა და ხელოვნებაში. იგი მოხალისე თარჯიმნად მუშაობდა ისეთი არასამთავრობო ორგანიზაციებში, როგორიცაა Rotary და Lions Clubs. 2018 წელს, მონაწილეობდა Unlimited  პროექტის წარმოდგენაში “A Place to…” მისი კრედოა: შემოქმედებას შესაძლებლობების შეზღუდვა არ გააჩნია“. ვიკის უყვარს სხვადასხვა ქვეყნებში მოგზაურობა და ენების სწავლა.
მარია ბაკალო | უკრაინა
მარია დამოუკიდებელი არტისტია ლვოვიდან. იგი 2011 წლიდანაქტიურადაა ჩართული თანამედროვე ცეკვის სფეროში. მარია მუშაობდა მსახიობად, მოცეკვავედ, ქორეოგრაფად, ცეკვის ინსტრუქტორად და ღონისძიებისა და საგანმანათლებლო პროგრამის ორგანიზატორად. იგი ცეკვას ადამიანის შინაგანი და გარეგანი სამყაროს მაკავშირებელ ხიდად აღიქვამს. ცეკვა მისთვის  საკუთარი თავის აღმოსაჩენისკენ მიმავალი ბილიკი და სამყაროს შეცვლის, გარდაქმნის საშუალებაა.

In 2019 Candoco Dance Company, in collaboration with Lost Dog and with the support of the British Council, presents The Argonauts, the culmination of our four-year programme. With The Argonauts, the Unlimited programme showcases how ten professional and non-professional, disabled and non-disabled performers from different countries can work together. The result is a professional performance produced in just over 20 days during three residencies held in Kyiv between June and September 2019.
The Argonauts is the creation of Lost Dog’s Artistic Director Ben Duke, working in collaboration with artists Welly O’Brien and Jemima Hoadley and producer Ellie Douglas-Allan of Candoco Dance Company. The 20-minute performance “looks at how we build our sense of individual and collective identity through the telling and re-telling of stories. It is a piece about the mythical and the mundane and how they are much closer than we think” (Ben Duke, Artistic Director, Lost Dog).
Go behind the scenes and take a look at videos with our choreographer Ben Duke and trainer Welly O’Brien. Some exciting photos from residencies in Kyiv – work-in-process – are available on our Flikr account.
The Argonauts premieres on 25 September in Tbilisi, Georgia during the UK/Georgia 2019: New Horizons cultural season, which focuses on promoting inclusivity in the arts sector. The Unlimited programme is set to run alongside two 30-minute works performed by Candoco Dance Company. Following the Tbilisi performance, The Argonauts hits the national festival circuit, appearing on 28 September in Baku, Azerbaijan and 2 October in Yerevan, Armenia.
The Argonauts is a fragmented re-telling of the story of Jason and Medea.  Told through words, music and movement. The piece looks at how we build our sense of individual and collective identity through the telling and re-telling of stories.  Like the Argonauts repairing their famous boat with pieces of new timber we have replaced parts of this famous story with stories of our own - but the Argo is still the same boat. The mythical and the mundane sometimes look very different but are made up of the same strange fabric that is our emotional lives.
Conceived and Directed by: Ben Duke in collaboration with Jemima Hoadley, Welly O’Brien and The Argonauts Company
Produced by: Candoco Dance Company and Lost Dog
Lighting Design: Jackie Shemesh
Costume Design: Anna Ipatieva
Running Time: 15-20 minutes
The Argonauts Company – performers: Maria Bakalo, Manuk Saghatelyan, Andriy Shcherbatsky, Nigar Ibrahimbayli, Mher Zalinyan, Victoria “Vikki” Kliushyna, Vusala Babayeva, Iakob Gogotishvili, Natali Garkava, Anastasia Mnatsakanova
Commissioned by: British Council
Suitability: All ages
Find out more about our performers below, and take a look at some of their rehearsal photos
Anastasia Mnatsakanova | Georgia
Anastasia  is a professional dancer who danced with the Tbilisi Inclusive dance Company for one year. She has also participated in the Candoco workshop Dance Lab 1, led by Jemima Hoadley and Joel Brown.
Iakob Gogotishvili | Georgia
Iakob is a professional dancer and member of the Tbilisi Inclusive Dance Company who has participated in two Candoco-led dance labs in Georgia. Iakob was awarded the prize for the best dance performance on film at a competition organised by the Polish Dance Theatre in 2017.
Mher Zalinyan | Armenia
Mher graduated from Vanadzor State University with a BA in Socio-Cultural Management and now works with the Full Life NGO events team. In 2014, he participated in inclusive dance training sessions organised in Armenia by the Candoco Dance Company and the British Council. Since then, he has joined the core troupe at the Small Theatre, performed in five shows which toured the UK, Georgia, Italy and Kazakhstan.
Manuk Saghatelyan | Armenia
Manuk is a graduate of Yerevan State College of Informatics and Regional College #1. He has also been working at the Mairig Centre as a woodworking tutor. In 2014, he took part in the inclusive dance training sessions organised in Armenia by the Candoco Dance Company and the British Council. Since then, he has joined the core troupe of the Small Theatre, performing in four shows which have toured the UK, Georgia and Kazakhstan. Manuk enjoys dancing, woodworking, carving and chess. His credo: “Believe in yourself and go forward”.
Nigar Ibrahimbeyli | Azerbaijan
A 2010 graduate of the Choreographic School, Nigar is currently Artistic Director and Choreographic Producer at the Danceability Dance Studio, and Artistic Director of DamlaKids Dance Studio. A professional choreographer represented by the National Gymnastics Arena, MAG (Men of Artistic Gymnastics), Nigar joined the Unlimited programme in 2018 and has actively promoted inclusive dance practices in Azerbaijan.
Vusala Babayeva | Azerbaijan
Vusala has long had an active interest in dance, participating regularly in dance classes in Baku. She joined the Unlimited programme in 2018, performing in one of the leads for the Opening of the International Theatre Conference in November 2018. Vusala hopes to promote inclusive dance practices, actively cooperating with DanceAbility in projects alongside both non-disabled and disabled performers.
Natali Garkava | Ukraine
Natali worked as a solicitor after leaving university In 2009. She subsequently became involved in community activities, working on inclusive projects. She has been passionate about regular athletic competition since 2017 and in 2018 signed on for the Unlimited inclusive art project. Her credo: Success doesn’t come to you, you go to it.
Andriy Shcherbatsky | Ukraine
Andriy graduated from university with a law degree and is currently undergoing training in the 3Dmax and Photoshop graphics software. He has been active in sport his entire life and cannot imagine life without it. He organises sporting events – competitions, tournaments and sports training – in bocce ball, wheelchair rugby, novuss, sport fishing and table tennis. He also puts together camping trips for people with disabilities. For his day job, Andriy is a dispatcher for the wheelchair transport service provided by the civic organisation Harmony. Andriy comments: “I love to travel and learn new things”.
Viktoria Klyushina (Vikki) | Ukraine
Formerly a swimmer, Vikki enjoys fitness and sport. At university, she majored in Media and Communications but also hoped to find a way to express herself in theatre and the arts. She has volunteered as an interpreter for non-profit organisations like the Rotary and Lions Clubs. In 2018, she was part of the Unlimited Project performance of “A Place to…” Her credo: “Creativity has no disability”. Vikki enjoys travelling the globe and learning languages.
Mariia Bakalo | Ukraine
Mariia is an independent artist from Lviv. She has been an active participant in the sphere of contemporary dance since 2011. She has worked as an actress, dancer, choreographer, dance instructor and event and educational programme organiser. She sees dance as a means of establishing a bridge between the inner and outer self and path to self-discovery and a means of transforming the world.