ბრიტანული მუსიკალური ინდუსტრიის 6.5 პროცენტიანი ზრდა 2020 წელს ძირითადად გამოწვეული იყო ციფრული მაუწყებლობის სერვისებით, რაც მთლიანი შემოსავლის 80 პროცენტს შეადგენდა (ინფორმაციის წყარო: Entertainment Retailers Association, UK). ამავე დროს ჩამოტვირთული თუ ფიზიკურად გაყიდული პროდუქციის შემოსავალი მნიშვნელოვნად შემცირდა იმ აკრძალვების გამო, რომლებიც პანდემიას მოყვა. ანალოგიურად ცოცხალი წარმოდგენების სექტორმაც დიდი დარტყმა მიიღო 2020-ში, დაახლოებით 80 პროცენტიანი შემოსავლის ვარდნით, რის გამოც უამრავმა შტატგარეშე თუ სრული დატვირთვით მომუშავე ადამიანმა დაკარგა სამსახური (ინფორმაციის წყარო: Live Industry Association).
რა გავლენა  მიახდინა ამ ცვლილებებმა მუსიკალური ინდურსტიის მომავალ ფორმაირებაზე? რა წარმატების ისტორიები დგას მაუწყებლობის (სტიმინგის)  ამ მზარდი ციფრების მიღმა? როგორ მოახერხეს მუსიკის სფეროს პროფესიონალებმა, ხელოვანებმა და მუსიკოსებმა შეენარჩინებინათ პროდუქტიულობა და ეზრუნათ საკუთარ მორალურ და ფსიქოლოგიურ კეთილდღეობაზე ამ მძიმე სტრესულ გარემოში? როგორ ინარჩუნებდნენ კავშირს თავიანთ აუდიტორიასთან, მსმენელთან? სწორედ ამ და სხვა საინტერესო კითხვებს გასცემენ პასუხს პროფესიული ინდუსტრიის ონლაინ ფორუმზე „Selector PRO“, რომელიც 2021 წლის 12-14 თებერვალს გაიმართება.
ჩვენ ერთად შევკრებთ ბრიტანული მუსიკალური სცენის წამყვან სახელებს მსოფლიოს 15 ქვეყნის (დასავლეთ ბალკანეთის, ამიერკავკასიის, თურქეთის, უკრაინის, რუსეთის, ისრაელის და ცენტრალური აზიის) პროფესიონალებთან ერთად. ეს ონლაინ ღონისძიება უფასოა და ღიაა ნებისმიერი მსურველისთვის, ვისაც კი ამ სფეროში ჩართულ  თანამოაზრეებთან დაკავშირება აინტერესებს. თქვენ მოგეცემათ შესაძლებლობა მონაწილეობა მიიღოთ ვორკშოპებში, პანელ დისკურიებში, დაამყაროთ პროფესიული კავშირები.
ჩვენ განვიხილავთ 2020 წლის პერიოდის წარმატების ისტორიებს სხვადასხვა სფეროდან; მაგალითად: რიკ სალმონი (ATC Management-ის დირექტორი ბრიტანული კომპანიის Driift გენერალური დირექტორი ) ისაუბრებს ლორა მარლინკის უახლესი სტრიმების წარმატებასა და ნიკ ქეივის შოუზე „Idiot Prayer  Alexandra Palace-ში. იური ბაზაკა (kontrabass promo, უკრაინა) აუდიტორიას გაუზიარებს საკუთარ ონლაინ ფესტივალის ჩატარების გამოცდილებას, მან სულ რაღაც რამდენიმე კვირაში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან შეკრიბა ხელოვანები ონლაინ და 200 000-ზე მეტი მაყურებელი მოიზიდა. აშოტ დანიელიანი (Ilkhom rock fest, უზბეკეთი) ისაუბრებს იმაზე, თუ როგორ შექმნა კულტურათაშორისი თანამშრომლობის პრეცედენტი მიუხედავად 2020 წელს მიმდინარე შეზრუდვებისა.
ფორუმის მიმდინარეობისას სხვა ღონისძიებებს შორის მნიშვნელოვანია გამოვყოთ სალი-ენ გროსის ( მუსიკალური ბიზნესის მართვის სამაგისტრო  კურსის ხელმძღვანელი ვესტმინსტერის უნივერსიტეტიდან, ბრიტანეთი) ღია მოხსენება მუსიკოსების მენტალური/ფსიქიკური ჯანმრთელობის თემაზე, სწორედ ამ სფეროში აქვს მას ნამუშევარი ინტენსიურად საკუთარი კარიერის მანძილზე.  ქრის ქუქი (Complete Music Update-ის თანადამფუძნებელი და მმართველი დირექტორი, ბრიტანეთი) ჩაატარებს ვორკშოპს მუსიკალურ ბიზნესში სათანადო შემოსავლების მოზიდვაზე, მოიყვანს მაგალითებს საკუთარი წიგნიდან „Dissecting the Digital Dollar“. ჩვენ ასევე ვრცლად მიმოვიხილავთ  აუდიტორიის მოზიდვას, ჩართულობას, სინქრონიზაციის  კუთხით არსებულ შეთანხმებებზე, მუსიკალური ინდუსტრიის ბიზნესის და ეკოლოგიის მდგრადობაზე.
ფორუმი მონაწილეებს დაეხმარება იპოვონ თანამოაზრე ბიზნესპარტნიორები ურთიეთობების დამყარების ციფრულ სესიებზე ყურადღების ფოკუსირებით. ჩვენი პლატფორმის ინსტრუმენტები და ფუნქციები დაგეხმარებათ საუკეთესოდ წარმოაჩინოთ საკუთარი თავი და თქვენი შემოქმედებითი კონცეფცია.
ფორუმზე დასწრება უფასოა.
თქვენ უნდა დარეგისტრირდეთ აქვე, რათა მიიღოთ  რეგისტრაციის მონაცემები და ინსტრუქცია როგორ ისარგებლოთ ონლაინ შეხვედრების სივრცით.
12 თებერვალი
დრო ღონისძიება
14.00 - 15.00 ძირითადი სესია: 2020 წლის დიდი მუსიკალური ისტორიები
15.15 - 16.00 დისკუსია: როგორ დავაინტერესოთ და ჩავრთოთ აუდიტორია
16.45 - 18.45 ვორკშოპი: ციფრული გაყიდვები
19.00 - 20.00 კონტაქტების დამყარება: შეხვედრა ბრიტანელ ექსპერტთან
21.00 - 22.00 Selector Live: პირდაპირი ტრანსლაცია
13 თებერვალი
14.00 - 14.45 კონსულტაციები ბრიტანელ ექსპერტთან
15.00 - 15.45 დისკუსია: 2021 წლის შემოსავლები. რა ვარიანტები არსებობს?
16.00 - 16.45 ღია დისკუსია: ფსიქიკური ჯანმრთელობა
18.00 - 18.45 დისკუსია: მუსიკალური ინდუსტრიის ეკოლოგიური მდგრადობა
18.30 - 20.30 გაცნობა, კავშირების დამყარებამუსიკალური ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან
14 თებერვალი
თქვენ შეგიძიათ მიიღოთ წვდომა 12 და 13 თებერვალს ჩატარებულ ყველა სესიაზე და დანიშნოთ შეხვედრები სხვა მონაწილეებთან.
წელს ფორუმის სრულიად ციფრული ფორმატის გამო ჩვენ შევძელით მოგვეწვია 30-ზე მეტი სპიკერი 15 ქვეყნიდან.  აქვე მოკლედ იხილავთ ინფორმაციას ფორუმის რამდენიმე სპიკერის შესახებ, ხოლო ვრცლად სია და ბიოგრაფიები ხელმისაწვდომია ფორუმის პლატფორმაზე.
ჯონ დანი
ჯონ დანმა საკუთარი კარიერა, როგორც დამოუკიდებელმა ფრომოუთერმა 1989 წელს დაიწყო ლონდონიდან მოშორებით მცირე მასშტაბის კონცერტების ორგანიზებით ისეთი ხელოვანებისთვის როგორებიც არიან Radiohead, Oasis, Pulp, Cranberrie და მრავალი სხვა. 2003 წელს იგი ლონდონში გადავიდა და შეუერთდა კომპანიას Live Nation (ადრე ცნობილი იყო, როგორც Clear Channel), სადაც იგი პასუხისმგებელი იყო ინგლისის დიდ ქალაქებში  შოუ-პროგრამების ორგანიზებაზე. მას შემდეგ ის მუშაობს ისეთ არტისტებთან, როგორებიც არიან Arcade Fire, The National, MIA, Anthony and the Johnsons და სხვები. მან დაიწყო 35 000-იანი  აუდიტორიის მქონე ფესტივალების ბუქინდი და კურატორობა მათ შორისაა Latitude, The Big Chill და Electric Picnic. ჯონმა 2013 წელს დატოვა Live Nation და დაარსა Parallel Lines. ამჟამად იგი მხოლოდ ლონდონის ღონისძიებების ფრომოუშენს აკეთებს და მუშაობს 140-ზე მეტ ხელოვანთან, მათ შორისაა: The National, Arcade Fire, Jungle, Glass Animals, Sharon Van Etten, St.Vincent, Future Islands.
რიკ სელმონ
რიკ სელმონი არის ATC Management-ის დირექტორი და  ფასიანი ონლაინ მაუწყებლობის Driift გენერალური დირექტორი. ATC 70-მდე მომხმარებელს უწევს მენეჯმენტს, მათ შორის არიან ნიკ ქეივი, პიფეი ჰარვი, Faithless, ლორა მარლინგი, ჯონი მარი, ტრევორ ჰორნი, ასევე 400-ზე მეტ არტისტისთვის აწყობს ტურებს  ATC-Live  ლაივ განყოფილების საშუალებით. ATC-მდე რიკმა 2007 წელს დაარსა მართვის კომპანია Harvest Entertainment. იგი მუშაობდა ისეთ საყოველთაოდ ცნობილ არტისტებთან, როგორებიც არიან Seal, მორისი და ჯორჯ სტოუნი. 1997-2007 წლებში რიკს ხელმძღვანელი თანამდებობები ეჭირა სხვადასხვა მსხვილ თუ დამოუკიდებელ ჩამწერ სტუდიებში, მათ შორისაა Sony Music, Ministry of Sound  და  Warner Music International. რიკი აგრძელებს მუშაობას უფროს A+R კონსულტანტად რამდენიმე „ლეიბლისთვის“ მაგ. Warner Music-თვის, სადაც ის წერს ალბომებს ცნობილ არტისტებთან (Rod Stewart, The Corrs, Bette Midler, Boyzone, Beverley Knight და მრავალი სხვა).
ქრის ქუქი
ქრის ქუქი არის კომპანიის Complete Music Update (CMU) თანადამარსებელი და მმართველი დირექტორი, ეს ორგანიზაცია ეხმარება ადამიანებს მართონ და უკეთ გაეცნონ მუსიკალურ ბიზნესს. ამას იგი ახორციელებს CMU Daily bulletin, Setlist podcast and CMU Trends მედია საშუალებებით, ასევე მისი ორგანიზაციის საკონსულტაციო განყოფილება და მომავალი ტალანტების პროგრამა. ქრისის საქმიანობა სრულად უკავშირდება მუსიკალურ ინდუსტრიას: იგი წერს, აკეთებს მოხსენებებს და  უწევს კონსულტაციას სფეროს წარმომადგენლებს. კომპანია Complete Music Update და მისი მართვა ქრისის 3CM UnLimite  საქმიანობის მხოლოდ ნაწილია, იგი რეგულარულად აქვეყნებს რეკომენდაციებს ჟურნალებში ThisWeek London-და და ThreeWeeks, რომელიც ედინბურგის ფესტივალს ეკუთვნის.
რებეკა პროჩნიკი
რებეკას გააჩნია აგენტობის 20 წლიანი გამოცდილება. მან კლუბების დაკონტრაქტებით დაიწყო და თავს იღბლიანად თვლის, რომ ყოველთვის ახალ, პერსპექტიულ მუსიკალურ კულტურებთან და საზოგადოებებთან უწევდა მუშაობა. თემატრურად  იგი მუდმივად თანამედროვე და დამოუკიდებელ ხელოვნებას ირჩევს. დროთა განმავლობაში სწრაფად მზარდი სააგენტოს Earth Agency თანამფლობელი გახდა და მუსიკას, რომელზეც მუშაობს უფრო ფართომასშტაბიან ფლატფორმებზე განათავსებს. იგი  წლების განმავლობაში მუშაობს ცნობილ არტისტებთან და ჯგუფებთან (Animal Collective, SOPHIE, Omar Souleyman და Wiley). მისი კლიენტების სიაში ამჟამად არიან Skepta, The Black Lips, Pregoblin, Deerhunter, AJ Tracey, Kode 9, Jme და მრავალი სხვა. რებეკას საქმიანობის შესახებ სრული ინფორმაცია იხილეთ აქვე www.earth-agency.com
სალლი ენ გროსი
სალი არის მუსიკალური ინდუსტრიის პრაქტიკოსი, ავტორი და აკადემიურ საქმიანობასაც ეწევა. იგი არის  ნაშრომის „Can Music Make You Sick- Measuring the Price of Musical Ambition’ თანაავტორი. ეს კვლევა საქველმოქმედო ორგანიზაციამ Help Musicians UK დააფინანსა და ყველაზე ვრცელ ნამუშევარს წარმოადგენს მუსიკალური ინდუსტრიაში ფსიქოლოგიური ჯანმრთელობის მიმართულებით. 1993 წელს ის პირველი ქალი იყო, რომელიც A&R სფეროში მუშაობდა, კერძოდ სტუდიაში Mercury Records. იმავე წელს იგი სათავეში ჩაუდგა მანჩესტერში, მუსიკალური ჯონფერენციის „In The City“ ფარგლებში მოწყობილ  პანელ-დისკუსიას „გენდერი მუსიკალურ ინდუსტრიებში“. სალი ენი მუსიკალურ ინდუსტრიაში სამი ათწლეულის განმავლობაში მუშაობს როგორც არტისტების მენეჯერი, ჩამწერი სტუდიის დირექტორი და საერთაშორისო ბიზნეს ურთიერთობების კონსულტანტი. ამჟამად, ვესტმინსტერის უნივერსიტეტში იგი უძღვება ხელოვნების ბიზნეს მენეჯმენტის სამაგისტრო კურსს.
აშოტ დანიელიანი
აშოტ დანიელიანმა ტაშკენტის უნივერსიტეტი დაამთავრა ძირითადი სპეციალობით - იაპონური ენა და ლიტერატურა. 2000 წლიდან იგი არის ტაშკენტის ინდი როკ ბენდის Origami Wings ფრონტმენი და სიმღერების ავტორი. 2007 წლიდან არის ორგანიზატორი და კოპროდიუსერი ქვეყნის ერთადერთი დამოუკიდებელი როკ ფესტივალისა Ilkhom Rock Fest, რომელმაც ალტერნატიული როკის 50-ზე მეტი არტისტი შეკრიბა ცენტრალური აზიის, სომხეთის, უკრაინის, ჩეხეთის რესპუბლიკის და დიდი ბრიტანეთიდან უზბეკეთში გამოსასვლელად. ხელოვანი, აქტივისტი და არტ-მენეჯერი, 2017 წლიდან მუშაობს მულტიდისციპლინურ, მულტინაციონალურ სახელოვნებო პროექტზე, რომელიც ცენტრალური აზიის ახალგარდებში პოეზიის, მუსიკის, წარმოდგენების, ვიდეო ფოტო და თანამედროვე ხელოვნების პოპულარიზაციას ახდენს - პროექტის სახელწოდებაა „კაცი ტაბურეტით“.
ოლგა უდოვენკო
ოლგა არის „Kultura Zvuka“-ს გუნდის წევრი, კლუბის და სკოლის პროგრამის მენეჯერი. „Kultura Zvuka“-ს პროექტზე მუშაობს დაარსებიდან, უკვე 4 წელია, როცა ჯერ კიდევ Hi-fi აუდიო და ჩამწერი მაღაზია იყო. კლუბის და სკოლის მართვის გარდა ის არის დიჯეი და ცნობილია როგორც დიჯეი უდდა. როგორც არტისტი იგი გამოდის Kultura Zvuka-ს კლუბში ხარკოვში, მაგრამ ასევე მართავს კონცერტებს კიევში, ვენასა და რიგაში, მისი მთავარი საქმიანობა უკავშირდება ფრომო აქტივობებს, კომუნიკაციას არტისტებთან და მათ აგენტებთან, კლუბის ღონისძიებების პროგრამის შედგენას და სკოლის სასწავლო პროგრამას უკავშირდება.
იური ბაზაკა
იური არის  kontrabass promo-ს დამაარსებელი, რომელიც არის ანდერგრაუნდ კულტურის სააგენტო კიევში, უკრაინაში. სააგენტო მუშაობს ადგილობრივ ახალგაზრდა არტისტებთან, აწყობს კონცერტებს, ფესტივალებს და წარმოდგენებს. იგი არის უკრაინის ყველაზე ფართომასშტაბიანი ონლაინ Intercity Live ფესტივალის თანადამაარსებელი, ინიციატორი და აღმასრულებელი პროდიუსერი. პანდემიის დაწყებიდან 18 ქვეყნის 150-ზე მეტი  არტისტი მონაწილეობდა 4 ასეთ ფესტივალში. ამის შემდეგ იური იყო რამდენიმე უკრაინული ფესტივალის მრჩეველი და აღმასრულებელი პროდიუსერი და მათ ონლაინ სტრიმინგში ეხმარებოდა. დღეისათვის იური კოპროდუსერის რანგში უშვებს Zmova-ს YouTube შოუს. Zmova არის პირდაპირ ონლაინ რეჟიმში მიმდინარე შოუები უკრაინული ანდერგაუნდის ბენდების და არტისტების მონაწილეობით, რომლებიც კიევის ცნობილ კულტურულ და ისტორიულ ადგილებში მართავენ წარმოდგენას.

The 6.5 per cent growth in the UK music industry during 2020 was driven mainly by digital streaming services, which accounts for almost 80 per cent of total revenue (Source: Entertainment Retailers Association, UK). At the same time, income from download and physical product sales dropped significantly as a result of restrictions put in place due to the pandemic. Similarly, the live performance sector was hit hard in 2020, with around an 80 per cent revenue drop that saw dozens of freelancers and full-time employees lose their jobs (Source: Live Industry Association).
What will the impact of these shifts be on the future shape of the music industry? What were the success stories behind these increasing numbers in streaming? How did music professionals, artists and musicians manage to stay productive and look after their mental health during a highly stressful environment? How did they stay connected with their audiences? These and other questions will be addressed in the fourth online Selector PRO professional music industry forum on 12-14 February 2021.
We are bringing together leading names from the UK music scene to network with other professionals from more than 15 countries (Western Balkans, South Caucasus, Turkey, Ukraine, Russia, Israel and Central Asia). This digital event is free to attend and is open to anyone interested in connecting with like-minded professionals. You will have the opportunity to participate in workshops, networking sessions, and panel discussions.
We will be examining some industry successes from 2020. Highlights include Ric Salmon (director at ATC Management, CEO Drift, UK) discussing Laura Marling’s recent stream success and Nick Cave’s Idiot Prayer show at the Alexandra Palace. Yurii Bazaka (contrabass promo, Ukraine) will share his experience of organising an online festival featuring artists around the world in a matter of weeks and how he attracted a global audience of more than 200,000 viewers. Ashot Danielyan (Ilkhom rock fest, Uzbekistan) will share how he created a cross-cultural collaboration despite the limitations placed on us in 2020.
Among other events taking place during the forum is an open talk by Sally-Anne Gross (course Leader for Music Business Management MA, University of Westminster, UK) on the mental health of musicians, an area she has worked in extensively during her career. Chris Cooke’s (co-founder and managing director of Complete Music Update, UK) will also host a workshop on building proper revenue streams in the music business, drawing from his acclaimed book on the subject - ‘Dissecting the Digital Dollar’. Elsewhere, we will be talking about audience engagement, sync deals, business and the ecological sustainability of the music industry.
The Forum will help participants identify like-minded business partners by focusing on real-life digital networking sessions. Our platform tools and features will help you matchmake with experts that best fit your professional interests and will provide you with the opportunity to present yourself and your creative concepts in the best possible light.
The forum is free to attend.
You need to register here in order to receive your login details and instructions on how to navigate the online meeting space.
February 12
Time Event
14.00 - 15.00 Keynote session: Big music stories in 2020
15.15 - 16.00 Discussion: Keeping your audience engaged
16.45 - 18.45 Workshop: Digital Sales
19.00 - 20.00 Networking: meet UK experts
21.00 - 22.00 Selector Live: broadcast
February 13
14.00 - 14.45 Consultations with sync expert
15.00 - 15.45 Discussion: Making money in 2021. What are the options?
16.00 - 16.45 Open talk: Mental health
18.00 - 18.45 Discussion: Environmental sustainability of the music industry
18.30 - 20.30 Matchmaking for music industry
February 14
You may access all forum sessions conducted on 12 and 13 February and arrange meetings with other participants.
This year, thanks to the forum's all-digital format, we were able to invite over 30 speakers from 15 countries. Here are backgrounds of several of the speakers you will meet during the forum, with a full list complete with bios available within the conference platform.
Jon Dunn
Jon began his career as an independent promoter in 1989 working with small venues outside London, booking acts that include Radiohead, Oasis, Pulp, Cranberries and more. In 2003, he moved to London, joining Live Nation (formally known as Clear Channel), where he took on national promotional duties, booking shows in major cities across England. Acts he picked up in this capacity and continues to work with  include Arcade Fire, The National, MIA, Anthony and the Johnsons and more. He began booking and curating festivals with 35,000 capacity including Latitude, The Big Chill and Electric Picnic. Jon left Live Nation in 2013 and started Parallel Lines. Currently, he promotes exclusively in London, working with acts like The National, Arcade Fire, Jungle, Glass Animals, Sharon Van Etten, St.Vincent, Future Islands — all told, more than 140 artists.
Ric Salmon
Ric Salmon is a director at ATC Management, and is the CEO of ticketed live streaming business Driift. ATC has a roster of around 70 management clients including the likes of Nick Cave, PJ Harvey, Faithless, Laura Marling, Johnny Marr, Trevor Horn along with a roster of over 400 acts through its live division, ATC-Live. Prior to ATC, Ric founded management company Harvest Entertainment in 2007. Harvest represented globally established artists such as Seal, Morrissey and Joss Stone. Between 1997-2007, Ric held senior roles at various major and independent record labels including Sony Music, Ministry of Sound, and Warner Music International. Ric has continued as a regular senior A+R consultant to several labels including Warner Music where he has made albums with artists such as Rod Stewart, The Corrs, Bette Midler, Boyzone, Beverley Knight and many others.
Chris Cooke
Chris Cooke is co-Founder and MD of Complete Music Update (CMU), a company that helps people navigate and understand the music business. It does this through media like the CMU Daily bulletin, Setlist podcast and CMU Trends library; consultancy unit CMU Insights; and future talent programme CMU:DIY. Via CMU, Chris writes, talks, teaches and consults about the music industry. CMU is part of Chris’s business 3CM UnLimited, through which he also publishes cultural recommendations service ThisWeek London and its sister magazine ThreeWeeks at the Edinburgh Festival.
Rebecca Prochnik
Rebecca is an agent with nearly twenty years’ experience. She started out booking into clubs and counts herself fortunate to always have been able to work with emerging music cultures and communities. Thematically, Rebecca has maintained a focus on independent and zeitgeist artistry. With time, she has become co-owner of the rapidly expanding Earth Agency and has developed a knack for bringing the music she works with to ever broader platforms. Artists she has represented over the years include Animal Collective, SOPHIE, Omar Souleyman and Wiley. Her current roster includes Skepta, The Black Lips, Pregoblin, Deerhunter, AJ Tracey, Kode 9, Jme and many more. For a glance at Rebecca’s full roster, click: www.earth-agency.com
Sally Anne Gross
Sally is a music industry practitioner, an author and an academic. She is the co-author of ‘Can Music Make You Sick- Measuring the Price of Musical Ambition’. This research which was funded by the charity Help Musicians UK is the largest ever study into mental health in the music industry. In 1993 she was the first women to work in A&R at Mercury Records. In the same year she chaired the first ever panel on gender in the music industries at ‘In The City’ music conference in Manchester. Sally Anne has been working in the music industry for nearly three decades, as an artist manager, record label director and international business affairs consultant. In her current role at the University of Westminster, she is the course leader of the MA Music Business Management. In 2016 she founded ‘Let’s Change the Record’ a project that focuses on bridging the gender divide in music production. Sally Anne has four grown up children and although she always identifies as a ‘native’ Londoner, she actually lives in North Hertfordshire.
Ashot Danielyan
Ashot Danielyan is a graduate of Tashkent University where he majored in Japanese language and literature. Since 2000 he has been the frontman and songwriter for Tashkent-based indie rock band, Origami Wings. Since 2007 he has been the organizer and co-producer of the country’s sole independent rock festival—the Ilkhom Rock Fest—which has drawn more than 50 alternative rock acts from Central Asia Armenia, Ukraine, the Czech Republic and the UK to perform in Uzbekistan. An artist, activist and arts-manager, since 2017 Ashot has worked in a multidisciplinary, multinational arts project promoting poetry, music, performative art, video, photography and contemporary art among Central Asian youth—the Man With a Stool Project.
Olga Udovenko
Olga is part of Kultura Zvuka team, program manager of the club and school. Working for Kultura Zvuka project from its beginning 4 years ago, when it was a Hi-fi audio and record store. Besides running a club and school she’s also a DJ known as Udda. As an artist Olga mostly performs in Kultura Zvuka club in Kharkiv, but also had gigs in Kyiv, Vienna and Riga. Her main activities related to promotional activities, communication with artists and their agents, formation of events programs in the club and preparation of a curriculum for school courses.
Yurii Bazaka
Yurii is a founder of kontrabass promo - an underground cultural agency based in Kyiv, Ukraine. The agency works with young local artists, produces concerts, festivals and performances. Co-founder, initiator and executive producer of Intercity Live festival, the biggest Ukrainian online event. Since the pandemic started, more than 150 artists from more than 18 countries had participated within 4 such festivals. After this, Yurii has worked as advisor and executive producer at a few Ukrainian festivals and helped them to go online. Nowadays Yurii is releasing their new YouTube show Zmova as a co-producer. Zmova is a series of live shows of underground Ukrainian bands and artists which perform in famous culture and historical places in Kyiv.