Connections Through Culture Grants 2025, image
კულტურული კავშირების პროგრამა ხელს უწყობს ახალ კულტურულ პარტნიორობას დიდ ბრიტანეთსა და აზიის წყნარი ოკეანის და ევროპის შერჩეულ ქვეყნებს შორის, საქართველოს ჩათვლით. განვითარების ნებისმიერ ეტაპზე, ეს პროგრამა მხარს უჭერს ხელოვანებისა და კულტურული ორგანიზაციების ახალ იდეებსა და თანამშრომლობას.
კულტურული კავშირების პროგრამის ამ რაუნდის დაფინანსება, რომელიც განკუთვნილია ბრიტანელი პარტნიორებისთვის ბრიტანულ-ქართული თანამშრომლობებისგასავითარებლად, რომლებიც ფოკუსირებულია ორ მიმართულებაზე: მრავალფეროვნება და ჩართულობა, ისევე როგორც კლიმატის ცვლილების საკითხები. თანამშრომლობა ქვეყნებს შორის და სახელოვნებო დისციპლინებში წარმოშობს ახალ იდეებს გლობალური გამოწვევების საპასუხოდ.
ეს პროგრამა მხარს უჭერს ახალ კავშირებს, ურთიერთგაცვლასა და თანამშრომლობას ხელოვანებს, კულტურის სფეროში დასაქმებულებს, შემოქმედებით პრაქტიკოსებს და კულტურის ორგანიზაციებს შორის.
2025 წლის პროექტები: საქართველო
Connections Through Culture – Reclaiming Bodies in Motion
სხეულის პოვნა მოძრაობით
გაერთიანებული სამეფო: Stopgap Dance Company
საქართველო: InForm – პლატფორმა ინკლუზიურად მოაზროვნეებისთვის
პროექტის მიზანია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ხელოვანების წინაშე მდგარ გამოწვევებზე რეაგირება გრძელვადიანი თანამშრომლობით. ექვსდღიანი ინტენსიური ტრენინგის, საჯარო წარმოდგენის და ქორეოგრაფიული ფილმის შექმნისას პროექტის მონაწილე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და ტიპიური განვითარების მქონე მოცეკვავეები თანამშრომლობენ Stopgap-ის ორ პროფესიონალ ხელოვანთან.
Connections Through Culture – TRAPLORD at the Tbilisi International Festival of Theatre
TRAPLORD თბილისის საერთაშორისო თეატრალურ ფესტივალზე
გაერთიანებული სამეფო: აივან ბლექსტოკის კომპანია
საქართველო: თბილისის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი
ოლივიეს ჯილდოს მფლობელი მულტიმედიური ქორეოგრაფიული სპექტაკლი გვთავაზობს ტრანსფორმაციულ მოგზაურობას ოცნებასა და რეალობას შორის. ქუჩის და ინტერნეტ კულტურის გავლენით შთაგონებული სპექტაკლი ცეკვის, მოძრაობის და ტექსტის უხეში და კონფრონტაციული სტილის გამოყენებით უღრმავდება ისეთ განსხვავებულ თემებს როგორიცაა პოლიციის სისასტიკე და ბანდების კულტურა, ტრანსფორმაცია, გონებრივი გამძლეობა და სულიერება.
Connections Through Culture – Empowering Women in the Music Industry
ქალების მხარდაჭერა მუსიკის სექტორში
გაერთიანებული სამეფო: Sound City Liverpool with PRS Foundation
საქართველო: მუსიკის ექსპორტი - საქართველო
პარტნიორობის მიზანია მუსიკის სფეროში მოღვაწე ქალების მხარდაჭერა ონლაინ ტრეინინგების და იდეების გაცვლის ღონისძიებების საშუალებით პროექტის მონაწილეებს შორის გაერთიანებული სამეფოდან, საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და სომხეთიდან. პროექტის მონაწილეები განიხილავენ ინდუსტრიის საფუძვლებს. ტრენინგებზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა მუსიკის ექსპორტს და საუკეთესო ბრიტანული გამოცდილების გაზიარებას.

Connections Through Culture Grants 2025, image
The Connections Through Culture programme nurtures fresh cultural partnerships between the UK and select countries in Asia Pacific and Europe, including Georgia. This programme supports new ideas and collaborations from artists and cultural organisations at any stage of development.
The funding in this round of the Connections Through Culture programme, directed to UK partners for UK-Georgia collaborations that focus on two areas: diversity and inclusion as well as addressing climate change. The collaborations across borders and artistic disciplines will lead to new ideas to address these global challenges.
The programme supports new connections, exchanges and collaborations between artists, cultural professionals, creative practitioners and art and cultural organisations.
2025 Projects: Georgia
Connections Through Culture – Reclaiming Bodies in Motion
Reclaiming Bodies in Motion
UK: Stopgap Dance Company
Georgia: InForm – Platform for Inclusive Minds
The project aims to address the challenges disabled artists face by founding the ground for long-term collaboration, where inclusive art is still in its early stages. Through a six-day intensive workshop, public performance and production of a dance film, the project brings together disabled and non-disabled dancers in Georgia with two professional artists from Stopgap.
Connections Through Culture – TRAPLORD at the Tbilisi International Festival of Theatre
TRAPLORD at the Tbilisi International Festival of Theatre
UK: Ivan Blackstock Company
Georgia: Tbilisi International Festival of Theatre
This Olivier Award-winning multimedia dance performance takes its audience on a transformative journey between dreams and reality. Mediated through the influences of street and internet culture, the performance utilises a raw and confrontational style of dance, movement and spoken word to examine opposing themes from police brutality and gang culture, to transformation, mental resilience and spirituality.
Connections Through Culture – Empowering Women in the Music Industry
Empowering Women in the Music Industry
UK: Sound City Liverpool with PRS Foundation
Georgia: Music Export Georgia
The partnership aims to empower women music professionals through a series of online capacity-building activities and talent exchange between Georgia, the UK, Armenia and Azerbaijan. The project brings together experts from partner countries and our far-reaching networks. Sessions will cover the fundamentals of the industry, with a strong focus on music export, DEIA and best practices from the UK.