ბრიტანეთის საბჭოს ახალი საერთაშორისო პროგრამა საგამომცემლო სექტორში დასაქმებულთათვის მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს ბრიტანელ და ქართველ პროფესიონალ გამომცემლებს შორის საქმიანი კონტაქტების დამყარებას.
საგამომცემლო სექტორის ექვსი პროფესიონალი დიდი ბრიტანეთიდან ერთობლივად მუშაობენ ორ კოლეგასთან საქართველოდან, თურქეთიდან და უკრაინიდან. მონაწილეობენ სასწავლო ვიზიტებში, ეცნობიან ერთმანეთის საქმიანობას უშუალოდ სამუშაო ადგილზე, მონაწილეობენ სექტორის პროფესიულ ღონისძიებებში და პროფესიული განვითარების მიზნით მოწყობილ ტრენინგებში.
პროგრამის მონაწილეები 2019 წელს კონკურსის წესით არიან შერჩეულნი და მუშაობენ საგამომცემლო სექტორის ინტერნაციონალიზაციასა და ინოვაციური მიდგომების დანერგვაზე
საქართველოში პროგრამა ხორცილდება საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა  ასოციაციასთან  თანამშრომლობით.
საქართველოდან მარიამ ბაკურაძე და ლუკა ლიმერი გრიგოლია უკვე მუშაობენ ბრიტანელ კოლეგებთან. ისინი სასწავლო ვიზიტით ბრიტანეთში 2020 წლის თებერვალში იმყოფებოდნენ. ქართველ მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ გაცნობოდნენ სექტორის თავისებურებებს და დაემყარებინათ პროფესიული კავშირები.
მარიამ ბაკურაძე (ინტელექტი) - აქვს ჟურნალისტად და პროდიუსერად მუშაობის 20 წლიანი გამოცდილება. მარიამს საკუთარი კარიერის მანძილზე უმუშავია ჟურნალისტად, პროდიუსერად, ვიდეოების, კონტენტის შემქმნელად და სოციალური მედიის მენეჯერად. მას შემუშავებული აქვს ამბის თხრობის სტრატეგიები ქართული ტელევიზიისთვის და რამდენიმე გამომცემლობისთვის. იგი ასწავლიდა, აწყობდა და უძღვებოდა სოციალურ მედია პლატფორმებს, ციფრული ვიდეოების შემნას და სოციალური მედიისთვის სამაუწყებლო მასალის ადაპტირებას.
ლუკა ლიმერი გრიგოლია(სულაკაურის გამომცემლობა
წარმოადგენს საქართველოში ერთ-ერთ წამყვან საგამომცემლო სახლს, კერძოდ, სულაკაურის გამომცემლობას. მას ამ სფეროში განათლება არ მიუღია, მაგრამ დიდ საგამომცემლო სახლში მუშაობის გამოცდილებამ  შესაძლებლობა მისცა ემუშავა ბევრი კლასიკოსის თუ თანამედროვე ავტორის წიგნებზე, რამდენიმე ახალი ლიტერატურული სტილის ქართულ ბაზარზე მოსახვედრად, უთანამშრომლია არაერთ ადგილობრივ ავტორთან.   მხატვრულ ნამუშევართა სიაში წარმოდგენილია მსოფლიო კლასიკოსები, თანამედროვე კლასიკოსები და ავტორები. მისი ერთადერთი არამხატვრული პროექტი, რომელზეც ახლა მუშაობს არის სერია „Oxford`s Very Short Introduction“.

The British Council International Publishing Fellowship connects talented individuals working in publishing in the UK and overseas to deepen understanding of international markets and forge lasting professional networks. It is developed in collaboration with industry leaders within the global marketplace.
Six industry professionals from the UK are paired with two counterparts from Georgia, Turkey and Ukraine each to participate in reciprocal study visits, work shadowing, sector networking events, and professional development training.
The fellows, who were selected in 2019 via an open-call application, all demonstrate a commitment to innovation and internationalism in publishing. They work across a range of genres including literary fiction, children and young adults, non-fiction and art and design, in roles including editorial, foreign rights, marketing, design and production, for large conglomerate publishers and boutique independent presses.
In Georgia, the programme is delivered in partnership with Georgian Publishers and Booksellers Association.
Mariam Bakuradze and Luka Limeri Grigolia, the two publishing professionals from Georgia were paired with counterparts in the UK. They visited the UK in February 2020. On their study visit, they had an opportunity to gain sector insight and forge professional connections.
Mariam Bakuradze (Intelekti) has 20 years’ experience as a journalist and producer. During her career, she has worked as a journalist, producer, video maker, and a content creator and social media manager. She has developed the storytelling strategies for a Georgian TV station and several publishing houses. She has taught, organized and led workshops on digital content creation, how to run social media platforms, digital video creation, and broadcast material adaptation for social media.
Luka Limeri Grigolia (Sulakauri).
Luka Grigolia is a publishing professional representing leading Georgian publishing house – Sulakauri. He wasn`t educated in this field, but his experience in a big publishing house has given him the opportunity to work on many classic and contemporary authors, to develop some new genres on Georgian market and to collaborate with several local authors. His fiction list currently consists of world classics, contemporary classics and modern authors. His only ongoing non-fiction project is Oxford`s Very Short Introduction series