გვჯერა, რომ ხელოვნებას და კულტურას შეუძლია წამყვანი როლი ითამაშოს და აჩვენოს საზოგადოებას, რომ უფრო მეტად ღია და ინკლუზიური სოციალური მოდელი განაპირობებს საზოგადოების ყველა წევრის კეთილდღეობას.
პროგრამის „შეუზღუდავი შესაძლებლობები“ მიზანია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ხელოვნების მხარდაჭერა და პოპულარიზაცია საქართველოში, ბრიტანული ინკლუზიური ხელოვნების ექსპერტთა გამოცდილების გაზიარების საფუძველზე. პროფესიონალებს, ხელოვნების დასწესებულებებს, პროდიუსერებს და გადაწყვეტილებების მიმღებ პირებს შორის გრძელვადიანი თანამშრომლობის დამყარება და მათი უნარების განვითარება რომ შექმნან და წარმოადგინონ ინკლუზიური ნამუშევარი.
პროგრამის ზოგადი ამოცანაა:
უფრო მეტად ღია, ინკლუზიური და შემოქმედებითი საზოგადოების შექმნა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სექტორის განვითარების მიზნით სამხრეთ კავკასიასა და უკრაინაში.
პროგრამის ამოცანებია:
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ჩართულობის გაზრდა შემოქმედებით ეკონომიკასა და კულტურის პოლიტიკის შემუშავებაში;
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უნარების განვითარება რათა შექმნან და წარმოადგინონ ნამუშევრები ოთხივე ქვეყნის ხელოვნების სფეროში, რომელიც იქნება ხარისხიანი და ინკლუზიური;
• გრძელვადიანი თანამშრომლობის და პარტნიორობის დამყარება ბრიტანელ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ხელოვანებთან და კომპანიებთან სექტორის განვითარების და ინტერნაციონალიზაციის მიზნით;
• სოციალურ პოლიტიკასა და კანონმდებლობაზე გავლენის მოხდენა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან დაკავშირებული სენსიტიურ თემებების უკეთ გასაგებად.
პროექტი ხორციელდება ბრიტანეთის საბჭოს საქართველოს ოფისის,  შემოქმედებითი საქართველოს და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სამინისტროს ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში.
ჩვენ შევქმენით პროექტის მრჩეველთა საბჭო, რათა სპეციალური საჭიროების მქონე პირებს ჰქონოდათ საკუთარი აზრის გამოხატვის საშუალება და მათი საჭიროებები უფრო მეტად ყოფილიყო გათვალისწინებული. პროექტის მრჩეველთა საბჭოსთან საკონსულტაციო შეხვედრის შემდეგ, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები, სამთავრობო და კულტურის აქტორები, ღონისძიებების ორგანიზატორები და ბრიტანელი ექსპერტი შექმნიან სპეციალურ დოკუმენტს ხელოვნების და კულტურის სფეროში ღონისძიებების ორგანიზატორებისთვის, რომელიც ორიენტირებული იქნება ერთის მხრივ,  შეზღუდული შესაძლებლობის  მქონე ხელოვანების სახელოვნებო პრაქტიკაში ინტეგრირებაზე და მეორე მხრივ სახელოვნებო პროდუქტებსა და სივრცეებზე სპეციალურ საჭიროებათა მქონე პირების ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე საქართველოში.
ბრიტანელი კონსულტანტი ითანამშრომლებს შემოქმედებით საქართველოსთან და რეგულარულ საკონსულტაციო შეხვედრებს გამართავს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა თემაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, კულტურის აქტორებთან და ღონისძიებების მენეჯერებთან, რათა შექმნას სპეციალური დოკუმენტი სახელოვნებო ინსტიტუციებისა და სივრცეებისთვის, რომლებიც ორგანიზებას უწევენ კულტურულ ღონისძიებებს.
სპეციალური დოკუმენტის შექმნის შემდეგ, გაიმართება ინტენსიური სემინარი, რომელზეც ბრიტანელი ექსპერტი აღნიშნულ დოკუმენტს წარადგენს.
პროექტი არის ნაწილი ბრიტანეთის საბჭოს ოთხ-წლიანი პროგრამისა - „შეუზღუდავი შესაძლებლობები, სწორი ნაბიჯების გადადგმა“ (2016-2019). პროგრამა „შეუზღუდავი შესაძლებლობები, სწორი ნაბიჯების გადადგმა“ ბრიტანეთის საბჭომ განახორციელა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებსა და უკრაინაში. პროგრამის მიზანი იყო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ხელოვნების სექტორის წახალისება უფრო ღია, ინკლუზიური და შემოქმედებითი საზოგადოების შექმნის მიზნით. ოთხი წლის მანძილზე კარგად გამოიკვეთა ის საჭიროებები და ცოდნის დეფიციტი, რომელიც ხელს უშლიდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ხელოვანთა სექტორის განვითარებას. პროგრამის საბოლოო შეფასება გააკეთა დამოუკიდებელმა შემფასებელმა, ჯულიეტ შოფილდმა. შემფასებლის რეკომენდაციები შესაძლოა გაერთიანდეს 3 ერთმანეთთან მჭიდროდ დაკავშირებულ კომპონენტად:
• განაგრძეთ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე აქტივისტების და ხელოვანების ექსპერტიზის გამოყენება და განვითარება.
• იპოვეთ სხვადასხვა გზა, რომ დაფინანსების სისტემა გახადოთ უფრო სტრატეგიული, რაც ძალიან დაეხმარება სექტორის სამომავლო განვითარებას.
• ჩაატარეთ უფრო მეტი ტრეინინგი და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ხელოვანებს მიეცით პროფესიონალური განვითარების შესაძლებლობა.

We believe the arts and culture can play a leading role in showing how a more open and inclusive social model leads to the well-being of everyone in a society.
The Unlimited aims to support and champion disability arts in Georgia through learning from the lessons learnt by the UK disability arts experts and creating a sustainable network of practitioners, venues, producers and decision makers, and developing their skills to create and present inclusive work.
Overall Objectives of the programme:
More open, inclusive and creative societies through the development of the disability arts sectors in the South Caucasus and Ukraine
Programme objectives
• To increase participation of disabled people in the creative economy and policymaking;
• To develop skills of disabled artists for the creation and presentation of artistic work in the four countries that is of quality and inclusive;
• To build sustainable networks and establish new partnerships and collaborations with UK disability artists and companies for sector development and internationalisation;
• To influence social policy and legislation, and public perceptions towards greater understanding and sensitivity to the topic of disability.
The project is the partnership between the British Council in Georgia, Creative Georgia (CG) and the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia (MESCS).
We have established the project advisory board to make the disabled people’s voices and needs heard. After the discussions with the project advisory board, disability NGOs, state and cultural actors, events’ organisers, the UK expert will design guidelines for the arts and culture events’ organisers aimed at improving the integration of disabled artists in the arts practice as well as improving access to arts products and arts venues for the disabled people in Georgia.
The UK consultant will work with Creative Georgia, and in close association with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, disability NGOs and cultural actors and events managers to design the guidelines for arts institutions and venues organizing cultural events.
In addition to the development of the guidelines anintensive workshop to introduce the guidelines will be organised.
This project builds on the British Council’s four-year Programme - "Unlimited: Making the Right Moves’’ (2016-2019). The British Council delivered the programme in the South Caucasus countries and Ukraine. Its aim was to stimulate a disability arts sector within a wider objective to foster more open, inclusive and creative societies. The four years have revealed a number of gaps in the knowledge and need to cover a number of areas in the disability arts sector development. A full evaluation was completed on this project by an independent evaluator, Juliet Schofield. Recommendations of the evaluator can be summarised into 3 inter-related points:
• Continue to use and develop the expertise of disabled activists and artists themselves.
• Find ways of channelling funds in the most strategic manner to facilitate further development of the sector.