დავით აღმაშენებლის გამოსახულებით შემორჩენილი ერთადერთი მონეტის შთაგონებით, რომელმაც ბრიტანეთის მუზეუმიდან ცოტა ხნით საქართველოში გადმოინაცვლა დიდი ბრიტანეთი/საქართველო 2019 სეზონისთვის #UKGeorgia2019 ბრიტანეთის საბჭოს ინგლისური ენის სასწავლო ცენტრის მოსწავლეებმა შექმენეს ახალი მონეტების დიზაინი, რომლებიც გაერთიანებული სამეფოსა და საქართველოს მეგობრობას აღნიშნავს. რაც შეეხება უშუალოდ დავით აღმაშენებლის მონეტას, ეს არის ერთადერთი შემორჩენილი მონეტა დავით აღმაშენებლის გამოსახულებით, რომელიც შექმნილია მისი მეფობის პერიოდში (1089-1125).
კონკურსში მონაწილეობდნენ 17 წლამდე ასაკის მოზარდები. შედეგად შეიჩა 12 ნამუშევარი და 12 გამარჯვებული სპეციალურად მოიწვია რა საელჩოში დააჯილდოვა დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილეოთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს ელჩმა საქართველოში ჯასთინ მაქენზი სმითმა.
ამას, გარდა ეს 12 საუკეთესო ნამუშევარი, შესაბამისი განმარტებებით ავტორებისგან, კალენდრის სახით გამოიცა და მიეძღვნა დიდი ბრიტანეთი/საქართველო 2019 სეზონს.
დიდი ბრიტანეთის სეზონი საქართველოში მოიცავს 60-ზე მეტ ღონისძიებას, რომლებიც სამ თვეს გასტანს. 2019 წლის სექტემბრიდან დეკემბრამდე პერიოდში სეზონის ფარგლებში აქტივობები ჩატარდება როგორც თბილისში, ბათუმში, ქუთაისში, ისე სხვაგან, მთელი საქართველოს მასშტაბით.

Inspired by King David The Builder’s coin - on loan from British Museum for #UKGeorgia2019 - British Council young learners designed new coins symbolising UK-Georgia friendship. This is the only remaining coin with the image of King David the Builder that was minted during his reign (1089-1125).
The competition was for students aged up to 17 years old.  As result 12 works were selected, and 12 winners were awarded by Justin McKenzie Smith hosting them at the British Embassy.
Moreover, the 12 best designs and quotes from the students who made them were compiled in one calendar, specially dedicated to the UK/Georgia Season.
THE UK SEASON IN GEORGIA IS A CAREFULLY CURATED PROGRAMME OF 60+ EVENTS OVER THREE MONTHS. THE SEASON WILL RUN FROM SEPTEMBER TO DECEMBER 2019 AND WILL INCLUDE EVENTS IN TBILISI, BATUMI, KUTAISI AND OTHER LOCATIONS ACROSS GEORGIA.